ObConf 2.0.4 - en to da translation catalogue (147 entries)

en: Openbox Configuration Manager
da: Openbox-konfigurationsstyring

en: <span weight="bold">Theme</span>
da: <span weight="bold">Tema</span>

en: _Install a new theme...
da: _Installér et nyt tema...

en: Create a theme _archive (.obt)...
da: Opret et tema-_arkiv (.obt)...

en: Theme
da: Tema

en: <span weight="bold">Windows</span>
da: <span weight="bold">Vinduer</span>

en: _Windows retain a border when undecorated
da: _Vinduer beholder en ramme når de er udekoreret

en: A_nimate iconify and restore
da: A_nimer minimering og gendan

en: <span weight="bold">Window Titles</span>
da: <span weight="bold">Vinduestitler</span>

en: _Button order:
da: _Rækkefølge på knapper:

en: N - The window's icon
    D - The all-desktops (sticky) button
    S - The shade (roll up) button
    L - The label (window title)
    I - The iconify (minimize) button
    M - The maximize button
    C - The close button
da: N - Vinduets ikon
    D - Knap til alle skriveborde (sticky)
    S - Knap til at rulle vinduet op
    L - Vinduestitel
    I - Knap til at minimere vinduet
    M - Knap til at maksimere vinduet
    C - Knap til at lukke vinduet

en: Window icon
    Window label (Title)
    Iconify (Minimize)
    Maximize
da: Vinduesikon
    Vinduestitel
    Minimer
    Maksimer

en: Close
    Shade (Roll up)
    Omnipresent (On all desktops)
da: Luk
    Rul op
    Allestedsnærværende (på alle skriveborde)

en: <span weight="bold">Fonts</span>
da: <span weight="bold">Skrifttyper</span>

en: _Active window title:
da: _Aktiv vinduestitel:

en: _Inactive window title:
da: _Inaktiv vinduestitel:

en: Menu _header:
da: Vinduesov_erskrift:

en: _Menu Item:
da: _Menupunkt:

en: Active _On-screen display:
da: A_ktiv skærmdisplay:

en: Inactive O_n-screen display:
da: Inak_tiv skærmdisplay:

en: Appearance
da: Udseende

en: <span weight="bold">Focusing Windows</span>
da: <span weight="bold">Vinduesfokus</span>

en: Focus _new windows when they appear
da: Fokusér på _nye vinduer når de vises

en: <span weight="bold">Placing Windows</span>
da: <span weight="bold">Vinduesplacering</span>

en: _Place new windows under the mouse pointer
da: _Placér nye vinduer under musemarkøren

en: _Center new windows when they are placed
da: _Centrér nye vinduer

en: Prefer to place new windows _on:
da: Foretræk at placere nye vinduer _på:

en: All monitors
da: Alle skærme

en: The active monitor
da: Den aktive skærm

en: The monitor with the mouse
da: Skærmen med musen

en: <span weight="bold">Primary Monitor</span>
da: <span weight="bold">Primær skærm</span>

en: The primary monitor is where Openbox will place dialogs, such as the one used for cycling windows.
da: Den primære skærm er den hvor Openbox placerer dialoger, såsom den der bruges til at gennemløbe vinduer.

en: Primary _monitor:
da: Primær _skærm:

en: Fixed Monitor
da: Fast skærm

en: Active Monitor
da: Aktiv skærm

en: Monitor With Mouse Pointer
da: Skærm med musemarkør

en: _Fixed monitor:
da: _Fast skærm:

en: Windows
da: Vinduer

en: <span weight="bold">Moving and Resizing Windows</span>
da: <span weight="bold">Flytning og størrelsesændring af vinduer</span>

en: Update the window contents while _resizing
da: Opdater vinduets indhold under _størrelsesændring

en: Drag _threshold distance:
da: Trække-_tærskel afstand:

en: Amount of resistance against other _windows:
da: Modstand mod andre _vinduer:

en: Amount of resistance against screen _edges:
da: Modstand mod skærm_kanter:

en: _Switch desktops when moving a window past the screen edge
da: _Skift skrivebord når et vindue flyttes forbi skærmkanten

en: _Amount of time to wait before switching:
da: _Forsinkelse før der skiftes:

en: <span weight="bold">Information Dialog</span>
da: <span weight="bold">Informationsdialog</span>

en: Show _information dialog:
da: Vis _informationsdialog:

en: When resizing terminal windows
da: Når størrelsen på terminalvinduer ændres

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Information dialog's _position:
da: Informationsdialogens _placering:

en: Centered on the window
da: Centreret på vinduet

en: Above the window
da: Over vinduet

en: Fixed position on screen
da: Fast placering på skærmen

en: Fixed _x position:
da: Fast _x-placering:

en: Centered
da: Centreret

en: From left edge
da: Fra venstre kant

en: From right edge
da: Fra højre kant

en: Fixed _y position:
da: Fast _y-placering:

en: From top edge
da: Fra toppen

en: From bottom edge
da: Fra bunden

en: Move & Resize
da: Flyt og tilpas størrelse

en: _Focus windows when the mouse pointer moves over them
da: _Fokusér vinduer når musemarkøren bevæges over dem

en: Move focus under the mouse when _switching desktops
da: Flyt fokus under musemarkøren ved _skift af skrivebord

en: Move focus _under the mouse when the mouse is not moving
da: Flyt fokus _under musemarkøren når musen ikke flyttes

en: _Raise windows when the mouse pointer moves over them
da: _Hæv vinduer når musemarkøren flyttes over dem

en: _Delay before focusing and raising windows:
da: F_orsinkelse før fokusering og hævning af vinduer:

en: <span weight="bold">Titlebar</span>
da: <span weight="bold">Titellinie</span>

en: Double click on the _titlebar:
da: Dobbeltklik på titellinien:

en: Maximizes the window
da: Maksimerer vinduet

en: Shades the window
da: Ruller vinduet op

en: Double click ti_me:
da: Dobbeltklikst_id

en: Mouse
da: Mus

en: <span weight="bold">Desktops</span>
da: <span weight="bold">Skriveborde</span>

en: _Show a notification when switching desktops
da: _Vis en notifikation når der skiftes skrivebord

en: _Amount of time to show the notification for:
da: Visningstid for _notifikationen:

en: _Number of desktops:
da: _Antal skriveborde:

en: _Desktop names:
da: _Skrivebordsnavne:

en: Desktops
da: Skriveborde

en: <span weight="bold">Desktop Margins</span>
da: <span weight="bold">Skrivebordsmarginer</span>

en: Desktop margins are reserved areas on the edge of your screen.  New windows will not be placed within a margin, and maximized windows will not cover them.
da: Skrivebordsmarginer er reserverede områder på kanten af skærmen. Nye vinduer vil ikke blive placeret over en margin, og maksimerede vinduer vil ikke dække dem.

en: _Left
da: _Venstre

en: _Right
da: _Højre

en: _Bottom
da: _Bund

en: Margins
da: Marginer

en: <span weight="bold">Dock</span>
da: <span weight="bold">Dok</span>

en: The dock is a special container for "dockapps", or dock applications.  It is not visible on screen until a dockapp is run.  Dockapps can be used to show things like a clock, or to provide you with a system tray.
da: Dokken er en særlig beholder til "dokapps", eller dokprogrammer. Den er ikke synlige på skærmen før et dokprogram startes. Dokapps kan benyttes til at vise ting såsom et ur, eller til at give dig en systembakke.

en: <span weight="bold">Position</span>
da: <span weight="bold">Placering</span>

en: _Position:
da: _Placering:

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Top Right
da: Øverst til højre

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Bottom Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom Right
da: Nederst til højre

en: Floating
da: Svævende

en: _Floating position:
da: _Svævende placering:

en: Allow _windows to be placed within the dock's area
da: Tillad _vinduer at blive placeret i dokkens område

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: <span weight="bold">Stacking</span>
da: <span weight="bold">Stabling</span>

en: Keep dock _above other windows
da: Hold dokken over _andre vinduer

en: A_llow dock to be both above and below windows
da: Ti_llad dokken at være både over og under vinduer

en: Keep dock _below other windows
da: Hold dokken _under andre vinduer

en: <span weight="bold">Hiding</span>
da: <span weight="bold">Skjul</span>

en: _Hide off screen
da: _Skjul udenfor skærmen

en: _Delay before hiding:
da: _Forsinkelse før skjul:

en: Delay before _showing:
da: Forsinkelse før vi_sning:

en: Dock
da: Dok

en: Abo_ut
da: _Om

en: About ObConf
da: Om ObConf

en: A preferences manager for Openbox
da: En konfigurationsstyring til Openbox

en: Copyright (c) 2003-2008
    Dana Jansens <danakj@orodu.net>
    Tim Riley <tr@slackzone.org>
    Javeed Shaikh <syscrash2k@gmail.com>
da: Ophavsret (c) 2003-2008
    Dana Jansens <danakj@orodu.net>
    Tim Riley <tr@slackzone.org>
    Javeed Shaikh <syscrash2k@gmail.com>

en: window1
da: vindue1

en: <span weight="bold">Press the key you wish to bind...</span>
da: <span weight="bold">Tryk på knappen du ønsker at benytte...</span>

en: ObConf Error
da: Fejl i ObConf

en: Copyright (c)
da: Ophavsret (c)

en: Syntax: obconf [options] [ARCHIVE.obt]
da: Syntaks: obconf [tilvalg] [ARKIV.obt]

en: 
    Options:
da: 
    Tilvalg:

en:   --help                Display this help and exit
da:   --help                Vis denne hjælpetekst og afslut

en:   --version             Display the version and exit
da:   --version             Vis versionsnummeret og afslut

en:   --install ARCHIVE.obt Install the given theme archive and select it
da:   --install ARKIV.obt   Installér det angivne tema-arkiv og vælg det

en:   --archive THEME       Create a theme archive from the given theme directory
da:   --archive TEMA        Opret et tema-arkiv fra det angivne tema-katalog

en:   --config-file FILE    Specify the path to the config file to use
da:   --config-file FIL     Specificer stien til konfigurationsfilen der skal benyttes

en:   --tab NUMBER          Switch to tab number NUMBER on startup
da:   --tab NUMMER          Skift til faneblad nummer NUMMER ved opstart

en: 
    Please report bugs at %s
da: 
    Rapportér venligst fejl til %s

en: --install requires an argument
da: --install kræver et argument

en: --archive requires an argument
da: --archive kræver et argument

en: --config-file requires an argument
da: --config-file kræver et argument

en: --tab requires an argument
da: --tab kræver et argument

en: Failed to load the obconf.glade interface file. You have probably failed to install ObConf properly.
da: Kunne ikke hente obconf.glade grænseflade filen. Du har muligvis ikke fået installeret ObConf ordentligt.

en: Failed to load an rc.xml. You have probably failed to install Openbox properly.
da: Kunne ikke hente en rc.xml. Du har muligvis ikke fået installeret Openbox ordentligt.

en: Error while parsing the Openbox configuration file.  Your configuration file is not valid XML.
    
    Message: %s
da: Fejl ved fortolkning af Openbox' konfigurationsfil. Din konfigurationsfil er ikke gyldig XML.
    
    Besked: %s

en: (Unnamed desktop)
da: (unavngivet skrivebord)

en: Choose an Openbox theme
da: Vælg et Openbox-tema

en: Openbox theme archives
da: Arkiver med Openbox-tema

en: "%s" was installed to %s
da: "%s" blev installeret i %s

en: "%s" was successfully created
da: "%s" blev oprettet med succes

en: Unable to create the theme archive "%s".
    The following errors were reported:
    %s
da: Kan ikke oprette tema-arkiv "%s".
    Følgende fejl blev rapporteret:
    %s

en: Unable to run the "tar" command: %s
da: Kan ikke køre "tar"-kommandoen: %s

en: Unable to create directory "%s": %s
da: Kan ikke oprette katalog "%s": %s

en: "%s" does not appear to be a valid Openbox theme directory
da: "%s" ser ikke ud til at være et gyldigt katalog for Openbox-temaer

en: Unable to move to directory "%s": %s
da: Kan ikke flytte til katalog "%s": %s

en: Unable to extract the file "%s".
    Please ensure that "%s" is writable and that the file is a valid Openbox theme archive.
    The following errors were reported:
    %s
da: Kan ikke udpakke filen "%s".
    Sørg venligst for at "%s" er skrivbar og at filen er et gyldigt arkiv med Openbox-tema.
    Følgende fejl blev rapporteret:
    %s

en: Custom actions
da: Egendefinerede handlinger
