Openbox 3.6.1 - en to da translation catalogue (95 entries)

en: Invalid action "%s" requested. No such action exists.
da: Ugyldig handling "%s" anmodet. Handlingen findes ikke.

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Execute
da: Udfør

en: Failed to convert the path "%s" from utf8
da: Fejl ved konvertering af stien "%s" fra utf8

en: Cancel
da: Afbryd

en: Exit
da: Afslut

en: Are you sure you want to exit Openbox?
da: Er du sikker på at du vil afslutte Openbox?

en: Exit Openbox
da: Afslut Openbox

note: TRANSLATORS: Don't translate the word "SessionLogout" as it's the name of the action you write in rc.xml
en: The SessionLogout action is not available since Openbox was built without session management support
da: Handlingen SessionLogout er ikke tilgænglig, fordi Openbox blev bygget uden understøttelse for sessionshåndtering

en: Log Out
da: Log ud

en: Are you sure you want to log out?
da: Er du sikker på at du vil logge ud?

en: Unnamed Window
da: Unavngivet vindue

en: Killing...
da: Dræber...

en: Not Responding
da: Svarer ikke

en: The window "%s" does not seem to be responding.  Do you want to force it to exit by sending the %s signal?
da: Vinduet "%s" svarer ikke. Vil du udføre tvunget afslutning ved at sende %s signalet?

en: End Process
da: Afslut proces

en: The window "%s" does not seem to be responding.  Do you want to disconnect it from the X server?
da: Vinduet "%s" svarer ikke. Vil du frakoble vinduet fra X-serveren?

en: Disconnect
da: Frakoble

en: Go there...
da: Gå derhen...

en: Manage desktops
da: Håndter skrivebord

en: _Add new desktop
da: _Nyt skrivebord

en: _Remove last desktop
da: _Fjern sidste skrivebord

en: Windows
da: Vinduer

en: Desktops
da: Skrivebord

en: All desktops
da: Alle skriveborde

en: _Layer
da: La_g

en: Always on _top
da: Altid ø_verst

en: _Normal
da: Nor_mal

en: Always on _bottom
da: Altid _nederst

en: _Send to desktop
da: _Send til skrivebord

en: Client menu
da: Klient-menu

en: R_estore
da: G_endan

en: _Move
da: _Flyt

en: Resi_ze
da: Tilpas s_tørrelse

en: Ico_nify
da: _Minimer

en: Ma_ximize
da: Ma_ksimer

en: _Roll up/down
da: _Rul op/ned

en: Un/_Decorate
da: _Dekoration til/fra

en: _Close
da: _Luk

en: Invalid button "%s" specified in config file
da: Ugyldig tast "%s" specificeret i konfigurationsfilen

en: Conflict with key binding in config file
da: Konflikt med taste-kombinationer i konfigurationsfilen

en: Unable to find a valid menu file "%s"
da: Kan ikke finde en gyldig menufil "%s"

en: Failed to execute command for pipe-menu "%s": %s
da: Kunne ikke udføre kommando for pipe-menu "%s": %s

en: Invalid output from pipe-menu "%s"
da: Ugyldig uddata fra pipe-menuen "%s"

en: Attempted to access menu "%s" but it does not exist
da: Forsøgte at åbne menuen "%s", men denne findes ikke

en: More...
da: Mere...

en: Invalid button "%s" in mouse binding
da: Ugyldig knap "%s" i muse-kombination

en: Invalid context "%s" in mouse binding
da: Ugyldig indhold "%s" i muse-kombination

en: Unable to change to home directory "%s": %s
da: Kan ikke skifte til hjemmekataloget "%s": %s

en: Failed to open the display from the DISPLAY environment variable.
da: Kunne ikke åbne displayet fra DISPLAY-miljøvariablen.

en: Failed to initialize the obrender library.
da: Kunne ikke starte obrender-biblioteket.

en: X server does not support locale.
da: X-serveren understøtter ikke lokalisering.

en: Cannot set locale modifiers for the X server.
da: Kan ikke indstille lokaliseringsmodifikatorene for X-serveren.

en: Unable to find a valid config file, using some simple defaults
da: Kunne ikke finde en gyldig konfigurationsfil, bruger nogle simple standardværdier

en: Unable to load a theme.
da: Kan ikke hente et tema.

en: One or more XML syntax errors were found while parsing the Openbox configuration files.  See stdout for more information.  The last error seen was in file "%s" line %d, with message: %s
da: En eller flere XML-syntaksfejl blev fundet ved læsning af konfigurationsfilerne til Openbox. Se stdout for mere information. Den sidste fejl som blev set var i fil "%s", linie %d, med beskeden: %s

en: Openbox Syntax Error
da: Openbox syntaksfejl

en: Close
da: Luk

en: Restart failed to execute new executable "%s": %s
da: Kunne ikke starte nyt program ved genstart: "%s": %s

en: Copyright (c)
da: Ophavsret (c)

en: Syntax: openbox [options]
da: Syntaks: openbox [tilvalg]

en: 
    Options:
da: 
    Tilvalg:

en:   --help              Display this help and exit
da:   --help              Vis denne hjælpetekst og afslut

en:   --version           Display the version and exit
da:   --version           Vis versionsnummeret og afslut

en:   --replace           Replace the currently running window manager
da:   --replace           Erstat den kørende vindueshåndtering

note: TRANSLATORS: if you translate "FILE" here, make sure to keep the "Specify..." aligned still, if you have to, make a new line with \n and 22 spaces. It's fine to leave it as FILE though.
en:   --config-file FILE  Specify the path to the config file to use
da:   --config-file FIL   Specificer stien til konfigurationsfilen du vil benytte

en:   --sm-disable        Disable connection to the session manager
da:   --sm-disable        Deaktiver forbindelsen til sessionshåndteringen

en: 
    Passing messages to a running Openbox instance:
da: 
    Sender beskeder til en kørende Openbox-instans:

en:   --reconfigure       Reload Openbox's configuration
da:   --reconfigure       Genindlæs Openbox' konfiguration

en:   --restart           Restart Openbox
da:   --restart           Genstart Openbox

en:   --exit              Exit Openbox
da:   --exit              Afslut Openbox

en: 
    Debugging options:
da: 
    Fejlsøgningsmuligheder:

en:   --sync              Run in synchronous mode
da:   --sync              Kør i synkron-modus

en:   --debug             Display debugging output
da:   --debug             Vis fejlsøgningsinformation

en:   --debug-focus       Display debugging output for focus handling
da:   --debug-focus       Vis fejlsøgningsinformation for fokus-håndtering

en:   --debug-xinerama    Split the display into fake xinerama screens
da:   --debug-xinerama    Opdel displayet i falske xinerama-skærme

en: 
    Please report bugs at %s
da: 
    Rapporter venligst fejl til %s

en: --config-file requires an argument
da: --config-file kræver et argument

en: Invalid command line argument "%s"
da: Ugyldig kommandolinie-argument "%s"

en: A window manager is already running on screen %d
da: En vindueshåndtering kører allerede på skærm %d

en: Could not acquire window manager selection on screen %d
da: Kunne ikke hente vindueshåndteringens markering på skærm %d

en: The WM on screen %d is not exiting
da: Vindueshåndteringen på skærm %d vil ikke afslutte

note: TRANSLATORS: If you need to specify a different order of the arguments, you can use %1$d for the first one and %2$d for the second one. For example, "The current session has %2$d desktops, but Openbox is configured for %1$d ..."
en: Openbox is configured for %d desktop, but the current session has %d.  Overriding the Openbox configuration. | Openbox is configured for %d desktops, but the current session has %d.  Overriding the Openbox configuration.
da[0]: Aktiv session har %2$d skriveborde, mens Openbox er konfigureret til %1$d.  Benytter indstillingerne for den aktive session.
da[1]: Aktiv session har %2$d skriveborde, mens Openbox er konfigureret til %1$d. Benytter indstillingerne for den aktive session.

en: desktop %i
da: skrivebord %i

en: Unable to make directory "%s": %s
da: Kan ikke oprette mappe "%s": %s

en: Unable to save the session to "%s": %s
da: Kan ikke gemme sessionen til "%s": %s

en: Error while saving the session to "%s": %s
da: Fejl mens session blev gemt til "%s": %s

en: Not connected to a session manager
da: Ikke forbundet til en sessionshåndtering

en: Running %s
da: Kører %s

en: Invalid modifier key "%s" in key/mouse binding
da: Ugyldig modifikationstast "%s" i kombination for tast/mus

en: Invalid key code "%s" in key binding
da: Ugyldig tastekode "%s" i tastekombination

en: Invalid key name "%s" in key binding
da: Ugyldig tastenavn "%s" i tastekombination

en: Requested key "%s" does not exist on the display
da: Ønsket tast "%s" eksisterer ikke i displayet

en: X Error: %s
da: Fejl i X: %s
